Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Øvelsesstykker”. Sign. på bagsiden R.M. 6-VIII-92. Olie på lærred. 100×81
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn II: Billeddel”, København, 2001, fig. 603. Udstillet: “Det sene i livet”, Ny Carlsberg Glyptotek, København, Esbjerg Kunstmuseum og Herning Kunstmuseum, 1994, uden nr., gengivet i kataloget.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018