Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)
Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5×16.
Litteratur: Gengivet og afbildet i: Suzanne Ludvigsen: “Maleren Dankvart Dreyer”, Bind 1. Forlaget Vandkunsten, oeuvrekatalog nr. 28, s. 37.
Udstillinger: Kunstforeningen 1912, kat. 50; Fyns Stiftsmuseum 1952, kat. 55.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansen (1912); Ingeniør P. N. Holst (1921); Fru Frederikke Holst, København (1952); Kunsthallens auktion 227, 1957, kat. 38.
Talrige krakeleringer. Få minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. oktober 2024
11 bud