1821/​511

Jørgen Jensen (f. Jetsmark 1891, d. 1989)

Vandkande af sterlingsølv med hamret overflade. Hank isat udskåret ibenholt, øverste del af hank ved kant med stiliseret blad. Georg Jensen 1945–1944. Dessin 385 A. Vægt 605 gr. H. 17,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 22. maj 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag