Jakob Mark (, Fotograf)
Thomas Helmig Tour 2018. Signed Helmig, 1/1. Unique. Inkjet on photo paper. Unika. Visible size 69 × 99 cm.
Proveniens: Udover de unikke fotografier, der her udbydes er serien kun udkommet i bogform i et lille oplag på 1.000 eksemplarer med titlen “I godt selskab”. I forordet til bogen skriver Helmig: “Nu sidder jeg og kigger tilbage på 4 kæmpe sommerkoncerter, indspilning og udgivelse af pladen ”Takker“, indendørs turne og en lang varm sommer i det allerbedste selskab. Jeg sidder med den her bog og kigger på alle de billeder Jakob tog af os i den periode. Jakob er meget mere end en flue på væggen, han er “medlem af klubben” og derfor har han kunnet fange os på en måde ingen andre ville have kunnet.” Thomas Helmig har selv håndsigneret hvert enkelt fotografi, som efterfølgende er blevet professionelt indrammet. (69×99)
Examined in frame. Original condition.
Modern art and design, 19 October 2021
Not sold