2124/​715

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Fire runde vaser modelleret med bladranker i relief. Dekoreret med grønne, lysegrå og brune glasurer. Sign. monogram, grågrøn vase desuden med 74, lysegrå vase med 52. H. 12,5–14. Diam. ca. 14. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle dele med afslag på reliefdekor, den lysegrå vase desuden med afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

22 bud

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK