2124/​715

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Fire runde vaser modelleret med bladranker i relief. Dekoreret med grønne, lysegrå og brune glasurer. Sign. monogram, grågrøn vase desuden med 74, lysegrå vase med 52. H. 12,5–14. Diam. ca. 14. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle dele med afslag på reliefdekor, den lysegrå vase desuden med afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

4.000 kr

Hammerslag

5.000 kr

22 bud

853141 (Autobud) 5.000 kr
800608 4.800 kr
853141 (Autobud) 4.600 kr
865961 4.400 kr
853141 4.000 kr
800608 3.800 kr
608382 (Autobud) 3.600 kr
800608 3.600 kr
608382 (Autobud) 3.400 kr
800608 3.200 kr
608382 3.000 kr
800608 2.900 kr
608382 2.800 kr
800608 2.700 kr
882182 (Autobud) 2.600 kr
800608 2.600 kr
882182 (Autobud) 2.500 kr
800608 2.400 kr
882182 2.300 kr
800608 2.200 kr
1046234 2.100 kr
800608 2.000 kr