Boris Mikhailovich Kustodiev (f. Astrakan 1878, d. Skt. Petersborg 1927)
Et snedækket russisk bylandskab. Sign. B. Kustodiev 1917 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 67×89.
Proveniens: ABR auktion 538, 1990 nr. 82 med titlen “Vinterparti med kanekørsel mod en oplyst by, ved tusmørketide”.
Russisk kunst, 30. april 2009