2132/721
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“Musikanter”. Tre figurer af lertøj, dekorerede i grønt og sort på lysegrå grund. Sign. monogram danmark og dateret hhv. 63, 60 og 65 H. 16–24. (3)
Lutspiller med reparation på hatten. Trommespiller restaureret på arm. Sanger med reparation på hals og hat samt afslag på fingre.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag