A. Michelsen m.fl. (, København, 20. årh.s begyndelse)
En samling lysestager af sterlingsølv prydet med emalje. Designet af Eigil Jensen, fremstillet hos A. Michelsen. Diam. 6,2. Fire asietter af sterlingsølv prydet med emalje. Fremstillet hos A. Michelsen. Diam. 7,6. Samt to norske snapsebægere af sterlingsølv prydet med emalje. H. 9,2. Samlet vægt ca. 575 g. (12)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle stager graveret. Ene bæger vipper.
Moderne kunst og design, 13. december 2022