1739/161
Tre Louis XVI stole af egetræ, hver med sæde og ryg af fletværk. Stemplet “R.Z.H”. 18. årh.s slutning. (3).
Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Richard og Erica Zeiner-Henriksen.
Restaureret. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
Vurdering
Hammerslag