877/​59

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Erhvervet af Nivaagaards Malerisamling i februar 2018.

Opstilling med rododendron og fuchsia i opsats på en marmorkarm. Sign. I. L. Jensen 1846. Olie på lærred. 55×70. Samtidig ramme.

Marie Louise Berner og Mette Telle, “Blomstermaleren J. L. Jensen”, 2018 s. 138. Her har Jensen også brugt den den smukke hvide opsats fyldt med frugter og blomster på en piedestal. Denne udstillet Nivaagaard Malerisamling 21.1.-12.8.2018.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. februar 2018

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK