921/​31

C. A. Lorentzen (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)

En serie på 5 historiske scener. De tre signerede og daterede. Olie på lærred. Hver ca. 50×62. (5). Samtidige rammer.

Rytter på hvid hest med følge, der medbringer Dannebrog, gør stop foran en byport. Her bliver byens nøgler overrakt til rytteren. Sign. C.A. Lorentzen 1798. På bagsiden etiket med inv. nr. 166.

Frederik I's indtog i Kiel. Betegnet på blændrammen:“Kong Frid's I's (Frederiks) indtog i Kiel”. Sign. C.A. Lorentzen 1798. På bagsiden etiket med inv. nr. 167.

Kong Harald Klak døbes i Ingelheim. Betegnet på blændrammen: “Kong Harald Klack døbes til Ingelheim Maynitz?”. Sign. C.A. Lorentzen 1800. På bagsiden etiket med inv. nr. 168. Harald Klak (død ca. 842) lod sig i 826 døbe i Ingelhem og to munke, Ansgar og Aubert blev udpeget til at følge med til Danmark under erobringsforsøget for at oplære danerne i kristendommen. Det lykkedes ikke for Harald Klak at erobre Danmark og gøre danerne kristne.

Kimbrere passerer en flod. Betegnet på blændrammen: “De Cimbrers Passae over Etsch floden i det Venetianske”. Usigneret. På bagsiden etiket med inv. nr. 169. Kimbrerne var et nordeuropæisk folkeslag, som efter traditionen stammer fra Himmerland. De drog i det 2. århundrede før vor tidsregning ned gennem Europa og kæmpede mod romerne for at få et sted at slå sig ned.

Gudinden Herthes indtog i Herthedalen. Fangerne føres frem. Betegnet på blændrammen: “Gudindens Herthes indtog udi Erthedahl”. Usigneret. På bagsiden etiket med inv. nr. 170. C.A. Lorentzen har udført et andet motiv, der også omhandler en begivenhed i Hertadalen som ligger nær Lejre med titlen “Gudinden Herthes udtog af Leire skov i Herthedalen i Siælland”.

C.A. Lorentzen havde mange talenter fra portrætter og videre til genremaleri, både med folkelig og litterær pointe, bataljemaleri, fædrelandshistoriske billeder fra alle tidsaldre, som nærværende malerier, samtidsskildringer, som scenerne fra “Slaget på Rheden” og rejseskildringer bl.a. fra en rejse til Norge i 1792.

Proveniens: Tidligere på en dansk herregård.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag