Et par kinesiske buddhistiske løver af sancai-glaceret brændt ler, hannen modelleret med åbent gab og en bold mellem forreste poter, liggende på bænk draperet med store sløjfer; hunnen med lukket mund. Ming 16/17. årh. H. 41 og 43 cm L. ca. 38 og 43 cm. Senere tilpassede hardwood stande medfølger. (2)
Proveniens: Dansk privat samling.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021