2432/352
Et par figurer af porcelæn i form af agerhøns kiggende hhv. til højre og venstre, dekoreret i overglasurfarver i brune nuancer, base dekoreret med grasser. Indridset 428 samt stemplet 93. Meissen. 19. årh. H. 9,5. (2)
Restaurerede på næb med mindre afslag.
Vurdering