903/​542

Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)

“Happy Days”. Sign. Freddie 67 samt sign. på bagsiden Wilhelm Freddie med titel og årstal. Olie på plade og collage (konstruktion/destruktion). 110×65.

Udstillet: “Wilhelm Freddie”, retrospektiv udstilling, Lunds Konsthall, 24/2–24/3 1968, kat. nr. 58. Udstillet: Grønningen, København, 1968. Reference til udstilling er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.

Sælger oplyser: Ingen

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag