Kongelig tallerken af sølv, ligeknækket, fane graveret med kronet monogram CA for Christian August II af Augustenborg (1798–1869). Bund graveret med inventarnummer “115” samt oldermandsranke. Stemplet med Sønderborgs bymærke og lødighed 26. Mester Jürgen Joachim Jürgensen, Sønderborg 1779–1837. Vægt 463 g. Diam. 25 cm.
Litteratur: Bo Bramsen: “Ferdinand og Caroline”, 1985. Her nævnes s. 282: “... Det skal her indskydes, at det meste af hertug Christian Augusts sølvtøj fra Augustenborg først efter 1. Verdenskrig blev bortsolgt i Tyskland af hans krigsramte efterkommere ... En væsentlig del blev dengang købt af Frederiksborg Slot ... En del gik til Gisselfeld. Men meget gik til samlere. Så sent som i 1968 blev der i København udbudt 18 sølvtallerkener, udført i rokokoform af sølvsmeden Jürgen Jürgensen i Sønderborg til hertug Christian Augusts bryllup i 1820 med Louise Danneskiold-Samsøe fra Gisselfeld. De var alle forsynet med et kronet monogram CA ...”
Fremstår med alders- og brugsslitage i form af dybe ridser. Fanekant med reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
13 bud