2033/258
Romerske Kejserrige, humoristisk teater maske af bronze, sjælden votiv applikation. Ca. 1. årh. e. Kr. Vægt ca. 27,8 gr. H. 2,9.
Proveniens: Dr. Robert Neiindam, 1880–1966, teaterhistoriker og grundlægger af Teatermuseet.
Urørt patina. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud