2444/​504

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Ari”. Et par lænestole med stel af stål. Banesyet hynde i sæde samt ryg betrukket med originalt, mørkebrunt skind, stropper af kernelæder. Formgivet 1960'erne. Udført 1960–1970'erne hos Norell Möbler AB, med etiket herfra. (2)

LItteratur: Andreas Siesing “Svenska Möbler”, s. 272.

Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer.

Dimensioner: H: 77 cm. Seat: 34 cm. W: 65 cm. D: 95 cm.

I Lyngby
Vur­dering

30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?