903/​514

Jiri Georg Dokoupil (f. Krnov 1954)

“The House of the Double Murder”. Sign. på blændrammekanten Dokoupil 1990. Sod på lærred. 114×146. Monteret i plexiglas kasseramme.

Litteratur: Jiri Georg Dokuopil: “The Madrid Paintings”, Art Random, 1992, gengivet i bogen. Proveniens: Galleri Susanne Ottesen, København. Proveniens: Privat dansk samling.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK