1821/1664
Frisisk manglebrædt af bøgetræ, rigt udskåret med karvesnit, ejerinitialer og årstal 1824, håndtag i form af hest. 19. årh. L. 73.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ormehuller. Manglende hjørne.
Varia, 24. maj 2018
Vurdering
Hammerslag