2039/​861

Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)

“Divan 2”. Loftslampe med forkromede og farvede lameller. Udført hos Lyfa. H. 31,5. Diam. 24.

Litteratur: Mobilia nr. 86, 1962.

Stand

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Kategori
Vur­dering

4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.200 DKK  

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK