2039/861
Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)
“Divan 2”. Loftslampe med forkromede og farvede lameller. Udført hos Lyfa. H. 31,5. Diam. 24.
Litteratur: Mobilia nr. 86, 1962.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
8 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||