2023/​127

Cæsar Kunwald (f. Graz, Østrig 1870, d. København 1946)

Ung kvinde indhyllet i løse klæder og med blottet bryst. Sign. Kunwald C. 1925 og på bagsiden betegnet med diverse numre. Olie på lærred. 47×47. Uindrammet.

Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og derefter til nuværende ejer.

Mindre krakeleringer. Afskalninger, mest langs kanter. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

13 bud

(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK