Cæsar Kunwald (f. Graz, Østrig 1870, d. København 1946)
Ung kvinde indhyllet i løse klæder og med blottet bryst. Sign. Kunwald C. 1925 og på bagsiden betegnet med diverse numre. Olie på lærred. 47×47. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og derefter til nuværende ejer.
Mindre krakeleringer. Afskalninger, mest langs kanter. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
13 bud