2139/732
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Fritstående to-pers. sofa med ben af teak. Ryg, sider og løse sædehynder betrukket med naturskind. Formgivet 1953. Udført hos tapetsermester Ivan Schlechter. L. 124.
Fremstår med omfattende slitage, herunder ridser og mærker. To bagben er knækket af. Skind med pletter, smuds og defekter. Sofaen kræver ompolstring og restaurering.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
40 bud