Aksel Jørgensen (f. København 1883, d. sst. 1957)
To kvinder i en baggård ved Holmensgade. Sign. A. Jørgensen Holmensgade 6 1906. Olie på lærred. 54×38.
Holmensgade var berygtet for sine mange værtshuse og bordeller. H. C. Andersen boede på et tidspunkt i Holmensgade 8.
Proveniens: Boet efter ørelæge Valdemar Klein, Winkel & Magnussen auktion 337, 1947 nr. 26.
Lærredet er dubleret. Enkelt retouchering. Kunstner rettet 09.07.2012.
Ældre malerier og antikviteter, 13. august 2012
25 bud