872/​213

Svensk rokoko kommode med marquetteri af nøddetræ med beslag af forgyldt bronze, svungne sider og front med udtræksplade og tre skuffer hvor imellem bånd af messing. Brændemærket 'CLN' for Christian Linning, mester i Stockholm 1744–1779. 18. årh.s midte. H. 82. B. 102. D. 58.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK