2039/722
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt farvet skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 221. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder og rifter. Hul i ryggen. (se billedet)
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud