2039/​722

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt farvet skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 221. D. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder og rifter. Hul i ryggen. (se billedet)

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

15 bud

10.000 kr.
(Autobud) 9.500 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.