1822/1119
Tine & Poul Sørresiig
Sodalitsmykkesæt af delvist forgyldt sterlingsølv bestående af armring, broche og ring prydet med poleret sodalit. Ringstr. ca. 52. L. 4,5–14 cm. (3)
Fremstår med alm. alders- og brugsslitage. Ring invendigt graveret. Armring med enkelt revnet sten. Brochens sten med mindre revner.
Smykker, 30. maj 2018
Vurdering
Hammerslag