1522/1508
Meissen parfumeflakon af porcelæn, dekoreret i farver og guld med velkomst- og afrejsescene, i siderne ornamentik på pink fond, montering af metal prydet med cabochon- og facetslebne stene. 18. årh. H. 18.
2. sortering. Afslag med reparation på det ene hjørne samt minimalt kanthak. Slitage på guldkanter.
Varia, 28. maj 2015
Vurdering
Hammerslag