Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund med slyngede grene og fuglemotiver. Knyttet på silkekæde. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 238×158.
Bemærk venligst: Intet eftersyn lørdag 9. oktober. please note: No preview saturday 9th october. Grundet antallet af store tæpper på det kommende eftersyn, vil der være eftersyn på enkelte tæpper inde på hovedlageret(Baltikavej). Due to the large amount of carpet at this sale, there will be preview of some large pieces at the main warehouse(Baltikavej).
Let solbleget ved ene hjørne. Minimale mølskader ved ene hjørne. Er blevet mølbehandlet/frysebehandlet
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
19 bud