2016/741
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med brunt farvet skind. Formgivet 1955. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud