895/817
Dansk snedkermester
Damestol med stel af kirsebær. Sider og ryg betrukket med originalt patineret naturskind, løs sædehynde med lys bouclé stof. Udført ca. 1940'erne, Danmark.
Stel med mærker og ridser. Et forben med inlæg/reparation. Nyere bouclé hynde. Skind med patina og slitage, herunder mærker, ridser og mindre defekt. Kedder på front af sæde slidt igennem.
Design, 18. juni 2020
Vurdering
Hammerslag