2413/860
Helge Daner Jensen (f. Næstved 1899, d. København 1986)
Udsigt fra en kirkegård. Sign. Helge Jensen - 33. Olie på lærred. 64×74.
Litteratur: Weilbachs Kunstnerleksikon “Fra Karrebæk Kirkegård” s. 88. Udstillet: Aarhus Kunstmuseum 1934.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag