12003/​45
Nordahl Grove: Optrukne både på Larsens Plads. Sign. og dateret Nordahl Grove fec. 18/5. 41. Larsens Plads. Bly og lavering på papir.

Be­skriv­el­se

Optrukne både på Larsens Plads. Sign. og dateret Nordahl Grove fec. 18/5. 41. Larsens Plads. Bly og lavering på papir. Træstudie verso, dateret Søndermarken 10/5. Bladstørrelse 16×28. Rammemål 27×37.

Sælger oplyser

Indrammet i samtidig ramme. Papiret gulnet. Fugtskjold i øverste og nederste højre hjørner.

Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020

Kunstner

Nordahl Grove (f. København 1822, d. sst. 1885)

Vur­dering

800–1.000 kr.

Hammerslag

400 kr.

400 kr.