2050/​8611

Ernst Fock (, Skt. Petersborg)

Russisk brødbakke af sølv, oval form, graveret med kronet kyrillisk monogram. Ernst Fock, guardein Dmitri Ilich Tverskoi 1849, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 204 g. L. 18,5.

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.

Fremstår med alders- og brugsslitage i form af mindre ridser og indtryk.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.000 DKK