Kranium fra isbjørn, Ursus maritimus. Betegnet Nanok. Thule 1947. H. 14. L. 32. B. 16. Hvalrostand, udskåret mand, hundeslæde og isbjørn. L. 61. Samt penneholder af narhvalstand. H. 6. (3)
Hjembragt i 1947.
Afslag samt større og mindre revne på hvalrostand. Kranium betegnet Nanok. Thule 1947, mangler enkelte tænder. Penneholder med mindre revner.
Varia, 26. januar 2017