917/​565

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Huset, der spejler sig. Graavejr ved Gadekæret”. Baldersbrønde. Sign. L.A. Ring 1910. Olie på lærred. 20×26.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 653.

Udstillet: Kunstforeningen , “L. A. Ring”, 1914 nr. 95.

Litteratur: “Kunst i Privateje”, 1944, bd. I, omtalt og afb. s. 324. Maleriet beskrives her således: “Det er et Hjørne af Gadekæret, omkring hvis Bredder han saa ofte fandt sine Motiver, en lille Graavejrsstemning med fugtig Luft og sølede Veje langs det blikstille Gadekær. Det er typisk for Rings beaandede Landskabskunst, for hans sjælfulde Betragtning af det hverdagslige sjællandske Landskab. Som oftest rummer saadanne Smaabilleder Udtryk for det mest umiddelbare i hans Opfattelse af Lysets og Farvens Sammenspil, af den Stemningsrigdom han fandt i selv det mest beskedne Motiv. En sølet Vej, nogle forhuggede Træer og de vejrbidte Huse ved Gadekæret gav ham Lejlighed til at udfolde hele sin kunstneriske Styrke og store Kunnen” (s. 324).

L. A. Ring var bosat med familien i landsbyen Baldersbrønde i årene 1902 til 1914. I denne periode malede han flere motiver fra landsbyen, ofte variationer over de samme motiver alt efter skiftende vejr og årstider.

Proveniens: Postmester R. Gøtsche (1910). Overretssagfører Johannes Kalko (1914). Grosserer Thorkild Hansen (1944).

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK