877/​677

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

Uden titel. Sign. på bagsiden PK 09. Olie på lærred. 70×65.

Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, København. Idéhistoriker Lars Morell har bidraget med følgende analyse af værket: “Motivet er en klassiker i Per Kirkebys kunst – Golgata med kiler hamret i jorden ved korsets fod, som forvandler sig til en stub eller en lille klippe. Siden popkunsten i 1960’erne har Kirkeby haft en svaghed for at overtage stiltræk fra det sentimentale kitschmaleri. Det er farveholdningen, der gør dette billede specielt. Malemåden er henkastet, og farverne er løsagtige – i baggrunden en orange solnedgang, der får et passende modspil af den grønne forgrund. Til sidst løfter de gule streger på kilerne og det blå skær foroven behændigt billedet ud over klicheerne og skaber et moderne ikonmaleri. Dette billede gør ikke et stort nummer af sig selv – det er bare et tilbageholdt og beskedent udtryk for koncentration.”

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

150.000–175.000 DKK

Hammerslag

155.000 DKK