2446/117
Svensk trompetformet bæger af sølv, indvendig forgyldt, korpus med nålepunslet dekoration og ejerinitialer, i bunden isat 1-rigsdaler mønt 1831; mester Johan Ludvig Klint, Norrtälje 1833. Vægt 415 g. H. 22,5 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering