Bodil Eje (f. København 1931, d. 2006, Gentofte/København,1960-)
Cirkulært vægspejl med ramme sammensat af kobberstykker dekoreret med emalje i blåt, lilla og brunt. Bagsiden sign. Bodil Eje 63 samt Illums Bolighus plakette. Unik. Diam. 60.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
34 bud