F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)
Parti med en romersk munk, der tråder en synål. Sign. F. C. Lund Roma 1880. Pen og lavering på papir. Lysmål 36 × 24.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 623, 2006 nr. 707.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020