2043/​160

F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)

Parti med en romersk munk, der tråder en synål. Sign. F. C. Lund Roma 1880. Pen og lavering på papir. Lysmål 36 × 24.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 623, 2006 nr. ​707.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK