1427/​674

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Kvadratisk sofabord af stål med plade af sort skiffer. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1987. H. 33. L. 80. B. 80.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Rustpletter på stel.

Moderne kunst og design, 1. juli 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK