Erik A. Frandsen (f. Randers 1957)
“U.T”, 1989. Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen, 89. Olie på lærred med gummiringe. 200×300 cm. Uindrammet.
Proveniens: Poul Jensens samling, Aarhus.
Udstillet: ARoS Aarhus Kunstmuseum, Erik A. Frandsen. Det dobbelte rum, oktober 2008-januar 2009.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021