2124/1011
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla”. Lænestol og skammel af bøg. Sæder, ryg, armlæn og nakkepude betrukket med dybthæftet lyst kanvas. Udført og mærket hos DUX. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker, pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud