2442/​801

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med patineret skind. Formgivet 1955. Udført og mærket hos E. Kold Christensen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt skind. Afskaldninger.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

864665 4.600 DKK
1036359 4.400 DKK
802930 4.200 DKK
1036359 4.000 DKK