2041/809
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bogstøtter af patineret diskometal, støbt med motiv af Skt. Jørgen og dragen. Stemplet monogram Just A., dessin 1626. H. 9,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag