2139/​116

Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus kvinde og palmeløv, sokkel prydet med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh. H. 28.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Hårrevner på urskive. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag