1722/506
Dansk møbeldesign
To-personers sofa med stel af eg og armlæn af teak, betrukket i ryg og løs sædehynde med sort og turkis uld, ryg dybhæftet med knapper. L. 141.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Restaureret. Nybetrukket.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag