1722/​506

Dansk møbeldesign

To-personers sofa med stel af eg og armlæn af teak, betrukket i ryg og løs sædehynde med sort og turkis uld, ryg dybhæftet med knapper. L. 141.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Restaureret. Nybetrukket.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK