1816/​137

Hans Christian Bærenholdt (f. København 1890, d. 1976)

Seks portrætter. Sign. HCB 1920 og usigneret, en betegnet kopi bekræftet 1919 på bagsiden og en betegnet “malet efter fotografi”. Olie på lærred monteret på træ og olie på malepap monteret på træ. 39×33,5. (6)

Behov for rensning. Retoucheringer. Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Ældre malerier og møbler, 16. april 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK