1816/​137
Hans Christian Bærenholdt: Seks portrætter. Sign. HCB 1920 og usigneret. Olie på lærred og pap. 39×33,5. (6)

Be­skriv­el­se

Seks portrætter. Sign. HCB 1920 og usigneret, en betegnet kopi bekræftet 1919 på bagsiden og en betegnet “malet efter fotografi”. Olie på lærred monteret på træ og olie på malepap monteret på træ. 39×33,5. (6)

Ældre malerier og møbler, 16. april 2018

Ældre malerier

Kunstner

Hans Christian Bærenholdt (f. København 1890, d. 1976)

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.000 kr.

Budhistorik

1.000 kr.