1917/901
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Flowerpot”. Pendel af forkromet metal. Formgivet 1968. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 21,5 cm.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud